Menü Simge

ABOUT US

Your scent makes you special.

Essence Originals was founded in 2015 in Istanbul by a group of young entrepreneurs who believed that scent was a very personal journey in human life. This journey, which starts with the essence of what we call fragrance, meets the skin without losing any of the notes and aromas in its contents as the odors produced from completely natural materials do not pass through chemical processes.

Essence Originals knows that every scent has a different personality and different scents take on different characters on different people, turning odor selection into a more special and personal experience. The Essence Originals collection of 40 fragrances, categorized under five different concepts: Bois, Haute, Fleur, Vert and Mode, were created for true perfume enthusiasts.

Presenting the variety of natural ingredients with Essence Originals, the essence of your scent is now with you.

 

Kokunuz sizi özel kılar…

Essence Originals 2015 yılında, kokunun insan hayatında çok kişisel bir yolculuk olduğuna inanan bir grup genç girişimci tarafından İstanbul’da kuruldu. Koku dediğimiz şeyin özü olan esanstan yola çıkarak başlayan bu yolculukta, tamamen doğal malzemelerden üretilen kokular kimyasal süreçlerden geçmediği için içeriğindeki nota ve aromalardan hiçbir şey kaybetmeden tenle buluşuyor. Her kokunun farklı bir kişiliği olduğunu ve farklı kokuların farklı kişilerde bambaşka karakterlere büründüğünü bilen Essence Originals, koku seçimini çok daha özel ve kişisel bir deneyime dönüştürüyor. Bois, Haute, Fleur, Vert ve Mode adlı beş farklı konsept altında toplanan toplam 40 kokunun yer aldığı Essence Originals koleksiyonu, “gerçek” parfüm meraklıları için yaratıldı. Ana koleksiyonun yanı sıra “kişiye özel” parfüm konseptini bir adım öteye taşıyan Noir koleksiyonu ise özenle seçilmiş 10 farklı esanstan oluşuyor. Sunduğu esans çeşitliliğini doğal malzemelerle destekleyen Essence Originals ile artık kokunuzun özü sizinle…